Wycieczka w Bieszczady
W dniu 7 maja uczniowie starszych klas naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady. Dzień przywitał nas deszczowymi chmurami, ale humory wszystkim dopisywały, a pogoda wbrew pozorom sprzyjała górskim wędrówkom.
Rozpoczęliśmy wycieczkę od zwiedzania Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Młodzież obejrzała szereg interesujących eksponatów i wysłuchała ciekawych opowieści przewodnika na temat biologii i systematyki świata zwierząt, wybranych zagadnień z paleontologii, zbiorowisk roślinnych oraz fauny Bieszczadów. Uczniowie wędrowali przez układ pięter roślinno-klimatycznych występujących w Bieszczadach. Poznawali przyrodę piętra pogórza i krainy dolin, lasów regla dolnego oraz położonych powyżej górnej granicy lasu połonin. Szata roślinna eksponowana była na planszach w formie barwnych fotografii i opisów zbiorowisk roślinnych, a faunę stanowiły okazy owadów, płazów, gadów, ptaków i ssaków na tle charakterystycznych dla nich środowisk.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Nadleśnictwa Stuposiany. Najpierw uczniowie mieli okazję zwiedzić Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego, a szczególną atrakcją okazała się powstała cztery lata temu zagroda pokazowa żubrów w Mucznem. Młodzież podziwiała te ciekawe zwierzęta i z dużym zainteresowaniem słuchała opowiastek leśnika, który pełnił funkcję przewodnika edukatora i potrafił nawiązać z uczniami świetny kontakt. Wszyscy ochoczo powędrowali ścieżką przyrodniczą i dotarli na taras widokowy. Jest to miejsce, w którym kręcono zdjęcia do znanego serialu „Wataha”. Dodatkową atrakcją oprócz pięknych widoków, było oglądanie elementów scenografii filmowej, które wciąż się tam znajdują.
Następnie udaliśmy się do Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, które powstało, by upowszechniać wiedzę o środowisku i gospodarce leśnej wśród odwiedzających Bieszczady. W CPL oglądaliśmy pawilon wystawowy z ekspozycją o tematyce leśnej, w nowoczesnej formie. Uczniowie mogli podziwiać okazy zwierząt i roślin występujące w Bieszczadach, zgromadzone według pór roku oraz poznawali historię tych terenów.
Na zakończenie wycieczki jej uczestnicy miło spędzili czas przy pieczeniu kiełbasy i po smakowitym, krzepiącym posiłku udali się w drogę powrotną. Wycieczka była bardzo udana, uczniowie wrócili naładowani pozytywną energią i ubogaceni wiedzą.