Na zajęciach kółka teatralnego

Teatr to magiczne miejsce nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Siedząc w wygodnych fotelach, wsłuchujemy się w słowa dochodzące ze sceny, podziwiamy harmonię świateł, scenografię, wyśmienitą grę aktorów. Po zakończeniu spektaklu jeszcze przez długi czas zostajemy pod wrażeniem tego, co usłyszeliśmy i widzieliśmy. Magia ta trwa przez dwa i pół tysiące lat – od narodzin teatru greckiego i ciągle chcemy w niej uczestniczyć bądź ją tworzyć.


W naszej szkole działa od wielu lat kółko teatralne.

Jego celem oprócz przygotowywania przedstawień jest także ćwiczenie poprawnej wymowy, dykcji, oddechu. Proponujemy uczestnikom spotkań elementy dramy, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię, praktyczne obcowanie ze sztuką. Umożliwiamy wyrażanie przeżyć, nastrojów, emocji za pomocą gestów, mimiki. Stwarzamy okazję do rozwijania zdolności koncentracji, ćwiczenia pamięci.

Zajęcia te mają istotny wpływ na kształtowanie osobowości dziecka. Utrwalają pozytywne cechy charakteru, takie jak życzliwość, otwartość, pracowitość, rzetelność, pomysłowość, odpowiedzialność za siebie i innych, asertywność, umiejętność przezwyciężania trudności, itp.

Nasi uczniowie uczą się też pokonywać tremę, nieśmiałość, wyzbywają się kompleksów, co sprzyja budzeniu własnej wartości.

Swoje umiejętności mają okazję prezentować zarówno na terenie szkoły jak i poza nią. Wielokrotnie zdobywali nagrody i wyróżnienia w konkursach gminnych i powiatowych.

Marta Wodzińska – Rostek


Mikołajki Teatralne 2012

Uczestnicy zajęć koła teatralnego odnieśli sukces w gminnych eliminacjach konkursu „Mikołajki teatralne -spotkanie z satyrą”. Zaprezentowali się w przedstawieniu „Śnieżka i trzech krasnoludków”, które jest humorystyczną przeróbką znanej baśni.
Uczniowie ci będą reprezentować naszą gminę w drugim etapie konkursu w Krośnie.

W dniu 4 grudnia uczniowie naszej szkoły wystąpili w Krośnie w RCKP.
Reprezentowali gminę Jedlicze w powiatowym konkursie „Mikołajki teatralne – spotkanie z satyrą”.


„Pastuszek i rozbójnik”

Zajęcia kółka teatralnego są zawsze pełne emocji. Jaki wybrać scenariusz? Kto zagra główną rolę? Kto bardziej zaskoczy innych? Ścierają się ambicje młodych artystów, ujawnia ich indywidualność. Ale jasełka lubią wszyscy. Każdy chce wziąć w nich udział i wszyscy są zadowoleni z przydzielonych ról.

Członkowie kółka teatralnego przygotowali jasełkowe przedstawienie pt. „Pastuszek i rozbójnik. Na scenie pojawili się pasterze, trzej królowie, nie zabrakło również tradycyjnych kolęd. Ale był też psotny aniołek, mały pastuszek, rozbójnik i, jak to w życiu bywa, zmaganie dobra ze złem. Jednak miłość promieniująca z betlejemskiej stajenki przemieniła nawet złego rozbójnika.

Tegoroczne jasełka były radosne, młodzi aktorzy wprowadzili uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Mądre słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na Święta Bożego Narodzenia.


Czerwony Kapturek szuka księcia”

Na zajęciach kółka teatralnego nie tylko się uczymy, ale przede wszystkim świetnie bawimy. Młodzież chętnie wybiera scenariusze pełne humoru. Tym razem uczniowie postanowili sprawić niespodziankę Babciom i Dziadkom. Z okazji ich święta przygotowali pełną humoru opowieść o Czerwonym Kapturku, który szuka księcia.

Dowcipne dialogi, zaskakujące zwroty akcji, piękne kostiumy, a przede wszystkim znakomita gra młodych aktorów – to recepta na sukces. Przedstawienie bardzo się spodobało, o czym świadczą salwy śmiechu i gromkie brawa widzów.

Babcie i Dziadkowie byli szczęśliwi, że także starsze wnuczęta o nich pamiętają.


Pierwsze koty za płoty!

We wtorek, 6 maja 2014 roku najmłodsze uczestniczki kółka teatralnego, wzięły udział w X edycji konkursu recytatorskiego „Tropem współczesnej poezji”. Impreza odbyła się w krośnieńskim RCKP . Konkurs miał zasięg powiatowy.

Dla dziewczynek był to debiut recytatorski. Uczennice klasy pierwszej: Amelia Bożek, Julia Jastrząb, Emilia Janas i Nikola Fijałkiewicz należały do grona najmłodszych uczestników konkursu – rywalizowały w grupie uczniów szkół podstawowych. Konkurencja w tej kategorii wiekowej (kl. I-VI) była niezwykle silna.

Udział w konkursie to przede wszystkim okazja do stawienia czoła tremie związanej z występem przed dużą publicznością. Pamięciowe opanowanie tekstu, praca nad interpretacją i dykcją nie sprawiły dziewczynkom poważnych problemów. Przeciwne, były wręcz przyjemnością, ponieważ sama świadomość wyjazdu na konkurs i zaprezentowanie swoich umiejętności to nie lada frajda dla naszych podopiecznych. Jednak stres na konkursie był obecny. Pomimo tego, Julia Jastrząb zdobyła jedną z trzech nagród głównych. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy.

Serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni z naszych recytatorek. Rozpoczynają dopiero swoją artystyczną drogę. Przed nimi jeszcze wiele pracy i … artystycznych sukcesów.


Grand Prix dla naszych aktorów

Członkowie koła teatralnego działającego w naszej szkole zostali laureatami Pierwszego Przeglądu Artystycznego – Pegaz 2014 – „Dla Mamy i Taty” – pod patronatem Burmistrza Gminy Jedlicze. Przedstawili inscenizację pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia” i zdobyli Grand Prix.

Podczas I Przeglądu zaprezentowały się gminne przedszkola i szkoły oraz soliści Szkółki Wokalnej działającej przy GOK w Jedliczu. Program był bardzo różnorodny. Nasza prezentacja to pełna humoru współczesna wersja znanej wszystkim baśni. W czasie występu widzowie świetnie się bawili, wciąż wybuchały salwy śmiechu.

Sukces był miłą niespodzianką dla młodych aktorów i powodem do wielkiej radości. Laureaci otrzymali statuetkę oraz nagrodę rzeczową w postaci profesjonalnych mikrofonów.


DLA NASZYCH NAUCZYCIELI

„Chcemy Was dziś przeprosić
za tę parę kaloszy,
za tę szybę, co stłukła się znów:
Niech nam grono wybaczy,
nie możemy inaczej,
– w końcu młodzi jesteśmy i już”

Pracę w ramach kółka teatralnego w roku szkolnym 2014\15 uczniowie rozpoczęli od niespodzianki dla nauczycieli. W dniu 11 października 2014 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Członkowie koła teatralnego przygotowali program artystyczny, który obfitował w pełne humoru scenki z życia szkoły, parodiujące zarówno zachowania uczniów , jak i nauczycieli. Występy młodych aktorów przeplatane były piosenkami. W tym roku do grupy teatralnej dołączyły debiutantki, które musiały pokonać tremę – „pierwsze koty, za płoty”.
Podziwiając niezwykłą cierpliwość nauczycieli, dzielnie znoszących uczniowskie zachowania, młodzież postanowiła opracować zestaw niezbędnych pomocy, które ochronią pedagogów i pomogą w ich codziennej pracy. Na scenie pojawił się klasowy geniusz, ucharakteryzowany na Einsteina, z walizką pełną cudownych wynalazków. Były wśród nich: tuba nauczycielska, młotek sędziowski do uciszania rozbrykanej klasy i drugi mniejszy młoteczek do wbijania wiedzy do uczniowskich głów, różowe okulary, worek grochu – zapomniany już dzisiaj sposób karania niesfornych uczniów, zestaw tabletek uspokajających dla nauczycieli i uczniów i wiele innych pomysłowych akcesoriów.
Uśmiech na twarzach zebranych świadczy o tym, że był to czas spędzony w miłej i radosnej atmosferze.


2014 jest rokiem ważnych dla Polski rocznic historycznych. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jaszczwi zorganizował konkurs recytatorski, którego hasło przewodnie brzmiało: „DROGA DO WOLNOŚCI”. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tymże konkursie recytatorskim o zasięgu gminnym. Dla jednego z nich był to debiut. Mimo, że poezja patriotyczna jest trudnym wyzwaniem, młodzi recytatorzy pokonali tremę i godnie reprezentowali naszą szkołę. Było to ważne kulturalne wydarzenie, tak istotne w kształtowaniu postaw patriotycznych. Pan dyrektor Bogdan Rzeźnik – Zubek , podsumowując konkurs, stwierdził, że wszyscy uczestnicy mogą uważać się za zwycięzców.


Sukces w konkursie „Wesołe scenariusze”

W dniu 3 grudnia odbyła się druga edycja konkursu teatralnego „Wesołe scenariusze” organizowanego przez RCKP w Krośnie. To wesoła, roześmiana impreza przyciągająca dzieci, których żywiołem jest scena, a ulubionym gatunkiem komedia czy parodia.  Wśród młodych aktorów z powiatu krośnieńskiego znalazła się grupa teatralna z naszej szkoły: Aleksandra Janik, Julia Jastrząb i Emilia Munia. Dziewczynki przygotowały dowcipne scenki w oparciu o wiersze Jana Brzechwy  i Aleksandra Fredry. Mimo olbrzymiej tremy stanęły na wysokości zadania i świetnie się zaprezentowały.  Emilia Munia zdobyła wyróżnienie. Rozbawiła publiczność oryginalną interpretacją utworu „Małpa w kąpieli”. Młodzi aktorzy tryskali energią, wykazali się dużą wyobraźnią i ciekawymi pomysłami.  Konkurs był okazją do dobrej zabawy i twórczych poszukiwań. W miłej atmosferze młodzi aktorzy zdobywali kolejne artystyczne doświadczenia. Emilce gratulujemy sukcesu, a pozostałym uczestniczkom udanego występu.