Projekt Comenius 2013

       

Wizyta na Teneryfie w ramach programu Comenius – realizacja projektu 

‘The World is Our Playground, Let’s Share Our Games’

W dniach 03 – 10 listopada 2013r. na Costa Adeje na Teneryfie odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów i przedstawicieli partnerskich szkół biorących udział w programie Comenius. Szkołę Podstawową w Długiem reprezentowały koordynator projektu Gabriela Strzelczyk oraz dyrektor szkoły Elżbieta Leszczyńska.

Pierwsza wizyta poświęcona była podsumowaniu realizacji zadań zaplanowanych na dwa miesiące pracy (wrzesień – październik 2013).  Podczas pierwszej konferencji koordynatorzy poszczególnych krajów prezentowali materiały filmowe o swoim kraju, gminie i szkole. Wybrano także logo i maskotkę projektu.  Dużym sukcesem Szkoły Podstawowej w Długiem było wybranie przez wszystkich uczestników spotkania maskotki autorstwa Oskara Kimaka. Z kolei logo zaproponowane przez szkołę CEIP Los Olivos z Teneryfy będzie reprezentować nasz wspólny projekt. Kolejne konferencje poświęcone były tradycyjnym grom i zabawom dla dzieci. Każda szkoła po kolei przedstawiła  dwie gry lub zabawy popularne w swoim kraju w wersji filmowej. Proponowane polskie gry to tradycyjne „Dwa Ognie” i „Palant”. Wprowadzoną teorię zastosowano  w praktyce podczas kolejnego dnia w szkole. Na boiskach szkolnych i w klasach uczono tamtejszych uczniów oraz nauczycieli nowych gier. Okazało się, że „Dwa Ognie” to gra międzynarodowa, ponieważ wszyscy ją znają. Nauka tych gier i wspólna zabawa stała się okazją do nawiązania bliższych kontaktów z uczniami oraz ze wszystkimi uczestnikami spotkania.

Szkoła goszcząca zorganizowała wycieczki  ukazujące piękno Teneryfy. Zobaczyliśmy krajobraz powulkaniczny przy najwyższej górze i wulkanie Teide, podziwialiśmy  piękno miasteczek La Laguna, Candelaria i La Caleta, monumentalne posągi żeglarzy, którzy dotarli do Teneryfy oraz przepiękne klify Los Gigantes. Niezapomnianym przeżyciem była dla nas wizyta w Loro Parku, gdzie zachwyciły nas ‘show’ w wykonaniu lwów morskich, delfinów, orek i papug.  Podczas pobytu zostaliśmy zaproszeni do ratusza w Adeje, gdzie władze miasta nieoficjalnie uczyniły  nas ambasadorami Teneryfy w naszych krajach.

Szkole CEIP Los Olivos na Teneryfie serdecznie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie  i niezapomniane przeżycia. Szkoła Podstawowa w Długiem już teraz rozpoczyna przygotowania na rewizytę, która odbędzie się w czerwcu 2014r. Będziemy gościć koordynatorów, nauczycieli i uczniów z Hiszpanii, Turcji, Anglii i Węgier.

Szkoła Podstawowa w Długiem w programie Comenius

Szkoła Podstawowa w Długiem uzyskała akceptację Fundacji rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu „Uczenie się przez całe życie” program Comenius Partnerskie Projekty Szkół na realizację projektu pn „Świat jest naszym miejscem zabaw, podzielmy się nim”. Projekt dotyczy zapomnianych tradycyjnych gier i zabaw dla dzieci  z krajów: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Węgier i Polski.  Zaplanowano działania mające na celu zachęcić dzieci do poznawania i propagowania tradycyjnych gier i zabaw, które rozwijają sprawność ruchową i intelektualną.

Celem programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół jest promowanie współpracy międzynarodowej, a także poprawa pod względem jakościowym i ilościowym partnerstw między szkołami oraz mobilności (wyjazdów zagranicznych), w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.

Największą zaletą programu jest to, że dzięki niemu uczenie staje się prawdziwą przygodą. Dzięki uczestnictwu w projekcie Szkoła Podstawowa w Długiem ma szansę otworzyć się na świat, stać się ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego. W czasie międzynarodowych spotkań uczniowie szkoły będą mieć szansę na doskonalenie znajomości języka angielskiego, będą przełamywać bariery językowe, uczyć się wykorzystywać język obcy do wyrażania swoich opinii i uczuć, zdobędą doświadczenie w sferze podróży zagranicznej, poznają życie codzienne i zwyczaje krajów partnerskich.

W ramach projektu przewidziane są 4 wizyty zagraniczne do wyżej wymienionych krajów oraz wizyta gościnna partnerów w szkole w Długiem.

Koordynatorem projektu w Polsce jest Gabriela Strzelczyk  – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Długiem.