Poznajemy historię Małej Ojczyzny
W dniu 5 kwietnia 2018 roku gościliśmy w naszej szkole pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach, którzy przygotowali ciekawą prezentację na temat wydarzeń z czasów drugiej wojny światowej, rozgrywających się w naszej najbliższej okolicy.
W tej niecodziennej lekcji historii wzięli udział uczniowie kl. V, VI i VII. Młodzież wysłuchała wielu poruszających opowieści z czasów wojny, ciekawostek, których nie znajdą w podręcznikach historii. Uczniowie poznali tragiczną historię lasu w Warzycach, obozu pracy przymusowej w Jaśle, dowiedzieli się o przejawach rasizmu i prześladowaniu Żydów, poznali sposoby działania jasielskiego gestapo. Wysłuchali opowieści o lokalnym ruchu oporu i ogromnych zniszczeniach Jasła u schyłku wojny. Zostali zachęceni do przeczytania utworów lokalnej pisarki – Zofii Macek, a są to bogato dokumentowane książki oparte na faktach: „Przeżyłam dwa obozy”, „Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach” oraz „Mojej Matce”.
W drugiej części spotkania uczniowie obejrzeli film ,,Akcja Pensjonat”, fabularyzowany dokument zrealizowany przez Telewizję Obiektyw z Krosna. Film przedstawia autentyczną historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle, w nocy z 5 na 6 sierpnia 1944 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej uwolniło 66 więźniów politycznych, umożliwiając ucieczkę kolejnym kilkudziesięciu. O tym wydarzeniu mówiły alianckie radiostacje i pisała niemal cała prasa podziemnej Polski. Akcja „Pensjonat” jest uważana za jeden z najważniejszych epizodów w dziejach historycznych Jasła.
Młodzież słuchała z zaciekawieniem, na pewno na długo zapamiętają to spotkanie, a prelekcja zachęci uczniów do własnych poszukiwań śladów historii w najbliższej okolicy.